Ekolojik, adil ve geri dönüşüm temelli bir üretim manifestosuna sahip Otama Kırkpınar, paylaşım ve dayanışmanın ön planda olduğu sürdürülebilir kozmetik ürünleri atölyesi olarak tasarlanmıştır. Döngüsel üretim modeli ile karbon el izine örnek teşkil eden Otama Kırkpınar’ın söz konusu anlayışının fiziksel ortama yansıtılması ve yerelde konumlanan aktivist bir çevre hareketinin mekanı olabilmesi amaçlanmıştır.
Mahallenizin kozmetikçisi sloganı ile üretim ve dağıtım süreci, son kullanıcıya ve gezegene etkileri toksik olan market kozmetiklerine ekolojik, yerel ve sürdürülebilir alternatifler üretir. Çevreci arap sabunu, kargo poşeti savaşları ve depozitolu kozmetik hareketlerinin öncüsüdür. Tohum rotası ile bulduğu temiz tohumları, kitlesel fonlama ile aldığı soğuk sıkım makinesinde sıkar ve bu yağlar ile sabunlar, merhemler yapar.

Sakarya’nın Sapanca ilçesinin Kırkpınar kasabasında ise binbir emekle Atölye Kolektif ile birlikte inşa ettikleri, 2020 Mimarlık Yıllığı’na giren imalathanelerinde mahalleli ile bir araya gelerek, küçük ölçekte bir döngüsel ekonomi yaratarak, sıktıkları tohumların posalarından bitkisel sütlü kahveler ve kekler yaparak ‘küçülme’ hedeflerine doğru emin adımlarla ilerlemekteler.

Ekip üyeleri:

Merve Çevik

Gülten Şahin

Neslihan Yaranç

Çiğdem Özyaşar

Yorum bırak